wtorek, 11 czerwca 2013

005. "Przez starą szafę: Przewodnik dla miłośników Narnii" Ryken Leland i Mead Marjorie Lamp 

Dawno, dawno temu, na wyprzedaży zdobyłam tą książkę za nędzne 5 złotych. Od tej pory wdzięcznie leżała sobie na półce, a ja wciąż powtarzałam, że jak tylko przeczytam wszystkie „Opowieści z Narnii” to się za nią wezmę. Guzik prawda, książka tylko stała i się kurzyła. Na szczęście, dzięki pomysłowi z losowaniem (serdecznie dziękuję za to Incruście) udało mi się ją w końcu przeczytać.
Obaj autorzy – Leland Ryken i Majore Lamp Mead – napisali jeszcze kilka przewodników po Narnii, jednak chyba nie doczekały się translacji na język polski. Mają też na koncie kilka książek o interpretacji Biblii.
Nie uważam, że jestem miłośnikiem Narnii (taką grupę docelową wyznaczyli sobie autorzy na okładce), ale mimo to, przeczytałam książkę z prawdziwą przyjemnością. Książka została podzielona na dwie części. W pierwszej mamy szansę odświeżyć znajomość „Lwa, czarownicy i starej szafy” z dodatkową interpretacją – rozdział po rozdziale. Natomiast w drugiej dowiadujemy się jakie życie prowadził pan Lewis, co sądzili o jego książkach krytycy i jak odbierali je chrześcijanie.
Przyznam szczerze, że czytając „Opowieści z Narnii” nigdy nawet nie przyszło mi do głowy, że jest tam jakiekolwiek nawiązanie do religii. Traktowałam ją jako miłą opowiastkę z morałem. Wgłębiając się w ten poradnik, odkryłam mnóstwo sugestii i aluzji, o których nawet bym nie pomyślała. Po lekturze usiadłam wygodnie i zaczęłam się zastanawiać, co tak naprawdę Lewis chciałam ukryć pod postacią zwierząt i niewinnej bajki dla dzieci.
Złapał mnie też mały szok, gdy przeczytałam zdania krytyków. Niektórzy oskarżali Lewisa o rasizm, seksizm i pochwałę przemocy. Jeszcze to ostatnie potrafię zrozumieć (bitwy, walki), ale dwa pierwsze? Miałam ochotę znaleźć tych krytyków i popatrzeć na nich z politowaniem, jak pięknie udaje im się nadinterpretować dzieło literackie. (Ciekawe co by powiedzieli o Kubusiu Puchatku? Może homofobia i satanizm?)
Polecam tą książkę każdemu, kto przeczytał opowieści narnijskie. Chociaż nie zgadzam się ze stwierdzeniem autorów, że można je tylko kochać lub nienawidzić, bez żadnych uczuć pośrednich, to mimo wszystko warto się zagłębić „Przez starą szafę”, nawet jeśli książki Lewisa nie wzbudziły w was cieplejszych uczuć.
Ocena: 4,5

5 komentarzy:

 1. Czytałam w dzieciństwie Opowieści z Narnii i bardzo je lubię:)

  OdpowiedzUsuń
 2. To zmusiłam Cię do przeczytania tej książki w końcu? ;)
  Ciekawy przewodnik, aż mnie to zaintrygowało, że "Opowieści z Narnii" mają jakiś ukryty sens. Uznawałam to zawsze za takie opowieści dla dzieci. Po prostu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem ogormną fanką opowieści o Narni, jednak o przewodniku nie słyszałam :) Sama, dopóki nie przeczytałam że autor był chrzescijaninem i praktykującym , nie dostrzegałam religijnych aluzji :) A jednak :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytałam tylko jedną książkę z tego cyklu i to kiedy jeszcze miała chyba 10 lat więc wątpię abym mogła przeczytać resztę, już o przewodniku nie mówiąc ;p

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytałam całą serię "Opowieści z Narnii". Bardzo ją lubiłam. Może sięgnę po tę książkę. Tak dla zasady :)

  in-corner-with-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy